Ośrodek Wypoczynkowy eFKa we Wielu na Facebook'u

Dlaczego na Kaszuby?
Dział - AKTUALNOŚCI
- 2014-01-06 22:16:22

Jak głosi stara, kaszubska piosenka - Kaszuby, Kaszuby wołają nas! Jej słowa zapewniają, że kto chce spędzić dobre wczasy, niech w kaszubskie jedzie lasy, zapraszają do jednego z najciekawszych zakątków Europy.

Jest tu właściwie wszystko co może przyczynić się do pełnego wypoczynku - czyste powietrze, słoneczne, piaszczyste plaże, jeziora ukryte w leśnej ciszy, krystaliczne, wartkie rzeki, malownicze wzgórza, kwieciste łąki, rozległe lasy, ciekawe zabytki. Prawdziwy to raj dla wędkarzy i grzybiarzy, pełen różnorakiej zwierzyny. Można kosztować uroków wędrując pieszo, jeżdżąc na rowerze, konno na oklep i bryczką, pływając kajakami, żeglując. Tu  ciekawie spędzisz czas bawiąc się przy dźwiękach kapeli kaszubskiej, kosztując smakowitych potraw, zażywając tabaki.

Skąd ta różnorodność? Opowiada się, że Pan Bóg tworząc świat zapomniał o Kaszubach, przypomniał sobie dopiero po skończonym dziele, zajrzał do przepastnego wora i wysypał wszystko co w nim pozostało. I tak dostało się Kaszubom z każdego bogactwa po trochu.

Pracowity i gościnny ród Kaszubów liczy sobie około pół miliona. Zamieszkują tereny od Bałtyku po Bory Tucholskie. Mieszkańcy tego terenu zachowali gromadzoną przez lata bogata kulturę, tradycję i obyczaje. Głównym wyróżnikiem jest język, który jak skarb jest pielęgnowany by nie zginął, przekazywany z pokolenia na pokolenie. Widoczny jest w literaturze, pieśni, coraz śmielej wkracza do szkół i kościołów, słowem – rozwija się, żyje...

Północne Kaszuby to wybrzeże i pobrzeże – otwarte morze z Polską Riwierą, żyzne gleby, powietrze pełne jodu, ostoja kaszubskiej tradycji rybackiej. Środkowa część – pojezierze zwane Szwajcarią Kaszubską bogate w jeziora, lasy liściaste, rzeki, wzgórza poprzecinane przepastnymi wąwozami. Południe Kaszub zwane Zaborami to przede wszystkim piaszczyste, mniej urodzajne tereny, lasy sosnowe i jeziora, jeziora, jeziora...

Wreszcie Wiele – stara wieś kaszubska o bogatej historii, leżąca na pograniczu pojezierza i Zaborów nad pięknym i czystym jeziorem Wielewskim. Słynie przede wszystkim z imponującej Kalwarii, nad którą pieczę sprawuje miejscowy ksiądz proboszcz. To także miejsce urodzenia „pieśniarza z ziemi jezior” Wincentego Rogali, który pieśnią wyrażał miłość do kaszubskiej ojczyzny. Tu również urodził się sławny poeta kaszubski Hieronim Derdowski, który sławiąc swą rodzinną miejscowość w epopei „O panu Czorlinscim co do Pucka po sece jachoł” chciał umieścić początek jej dziejów w Piśmie Świętym:

„Tej ju szlachcec pewien sebie rzekł do organiste:

-          Cos o Wielu u Łekosza je ewnjeliste!

Nie wiem w jacim to rozdzale i na jacij karce:

Wiem le tele, że tam mowa je o swiętyj Marce.

Ciej Pon Jezus z swiętym Piotrem do Marte wstąpiele,

Tej rzekł do nij: - Marto! Marto! Troszczysz się o W i e l e!”

 

Tak, na wesoło, sławił Wiele autor a ja zapraszam w to piękne miejsce by samemu przekonać  się, że warto tu przyjechać.


Ośrodek Wypoczynkowy eFKa Wiele Wielenoclegi Wielenoclegi Ośrodek eFKa jako Rzetelna Firma NiceArt A & E
Ośrodek Wypoczynkowy eFKa Wiele
Firma Rodzinna Maria Florek

Piątkowo 2, 83-441 Wiele
NIP 591-131-37-52

tel. 58 687 34 65
tel. 58 687 25 25
kom. 784 844 786
efka@efka-wiele.pl
Strona główna Aktualności Regulamin Cennik Mapa dojazdu Kontakt      Stronę odwiedziło    gości.